O nas

Zbigniew Salata inż. budownictwa i mistrz zduński  od 1980 roku zajmuje się zawodowo budową kominków.

W początkach działalności były to kominki z  otwartym paleniskiem budowane z tradycyjnych materiałów zduńśkich. Zewnętrzny kształt kominka był zwykle wypadkową wizji właścicieli i możliwości technicznych. Bardzo popularnym materiałem był rodzimy piaskowiec ,cegła, czy elementy z granitów i marmuru.

W 1994 roku zaprezentowaliśmy na Targach Budownictwa w Olsztynie  żeliwne wkłady kominkowe Firmy Jotul. Była to wówczas rewolucja w świecie kominków. Kapituła Dziennikarzy przyznała nam niezależna nagrodę. Wprowadzenie wkładów kominkowych w istotny sposób poprawiło sprawność grzewczą kominków. Dobrze zrobiony tradycyjny kominek miał sprawność na poziomie 20% a kominki z wkładami od 60% w górę.

Wyroby norweskiej firmy Jotul, które wprowadzaliśmy na nasz rynek charakteryzowały się szczególnie dobrymi parametrami grzewczymi z wysoką sprawnością nawet do 80%. Wkłady kominkowe Jotul starannie i fachowo zamontowane zyskały uznanie naszych  klientów. W większości realizacji są nadal użytkowane, Zdarza nam się zmieniać obudowę kominka zachowując ciągle sprawny   wkład kominkowy .

Kominki grzewcze, czy piecokominki buduje się obecnie  na ciepłych materiałach nowej generacji, które zwiększają możliwości akumulacji ciepła. Materiały te wprowadzały na rynek niemiecka firma Brunner czy austriacki Ortner. Polska firma Cebud produkuje materiały akumulacyjne o podobnych parametrach ale w cenach łagodniejszych dla klienta. Można w naszej firmie zobaczyć działający wkład grzewczy wiodącej niemieckiej firmy Brunner z akumulacją.

Wraz z upływem lat poszerzaliśmy swoja ofertę o wkłady firmy Brunner, Austriflam, Romotop.

 Polscy producenci nie zasypywali gruszek w popiele. Powstało wiele polskich firm produkujących wkłady kominkowe np.   Hajduk , Kratki pl, Unico  Defro z którymi nawiązaliśmy współprace.

 Z biegiem lat zmieniło się podejście do kominka. Dzisiaj rzadko kominek  pełni funkcje grzewcze. częściej jest traktowany jako element relaksujący, stwarzający nastrój do wypoczynku.

Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia bardzo rozszerzyła się oferta kominków stalowych z ceramicznym wyłożeniem paleniska. Rozwój technologii ,wprowadzenie laserowych urządzeń do przemysłu i wzrost możliwości technicznych polskich firm zaowocował cała gamą wkładów kominkowych do zabudowy i piecyków wolnostojących. Piecyki wolnostojące popularnie zwane „kozami” są obecnie produkowane w okładzinach ceramicznych, kamiennych w bogatej gamie kolorystycznej. W naszej siedzibie można zobaczyć wybrane modela  oraz paletę kolorystyczna  kafli czeskiej firmy Romotop.

Rozrósł się również rynek materiałów ozdobnych do obudowy kominka. Prężnie działają polskie kaflarnie które oferują w bogatej  kolorystyce kafle stylowe, rekonstrukcyjne jak również wielkogabarytowe kafle nowoczesne. Zainteresowanie klientów cieszą się tez indywidualnie wykonywane kafle w niepowtarzalnych wzorach w krakowskiej kaflarni Kafel-ART.

Prezentujemy w naszej salonie piec narożny zabudowany w bardzo modnych ostatnio szarych kaflach firmy Kafel Art z motywami roślinnymi i koronkami. Można zobaczyć też front secesyjnego pieca,czy okragły biały  piec stylizowany /wzór Ogarki/ firmy Kafel-Kar.

W swojej  blisko czterdziestoletniej działalności  firma nasza szczególną uwagę przykładała do jakości usług. W swoich realizacjach stosujemy wkłady kominkowe i piece spełniające normy Ekoprojektu i  atestowane materiały izolacyjne i do zabudowy kominków.

Nasze kominki budowane są indywidualnie. Projekty uzgadniamy z właścicielami na podstawie naszych propozycji ,zdjąć  katalogów uwzględniając indywidualne warunki w lokalu Wykonujemy również zabudowy wg indywidualnych opracowań projektantów wnętrz .

Przy projektowaniu kominków korzystamy z profesjonalnego program komputerowy Palette Cad.

Uczestniczymy w  szkoleniach organizowanych przez producentów czy Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki Polskie. Poznajemy nowe produkty i technologie montażu.

Chętnie dzielimy się nasza wiedzą wynikająca z wieloletniego doświadczenia. Jeżeli chcesz porozmawiać o swoim istniejącym lub wymarzonym  kominku zapraszamy do naszego salonu.

Anna i Zbigniew Salata